En ucuz ve en kaliteli zemin malzemeleriSpot Zemin

En ucuz ve en kaliteli zemin malzemeleri

Blog

Ana Sayfa » Blog

Laminat Parke nerelerde kullanılır?

Laminat parkelerde önemli olan kullanım amacına tam hizmet vermesi için doğru seçimin ve doğru uygulamanın yapılmasıdır. Laminat parkeler ev, ofis, şirket, büro, kamu kurumları, hastaneler ve hemen her yerde kullanılabilmesi yönünden en çok tercih edilen parke türleri arasındadır. Ayrıca banyo, sauna, havuz kenarı,  hatta hamam gibi sürekli suya maruz kalabilecek ortamlarda kullanılabilmesi için tasarlanmış türleri de mevcuttur. Bu tür parkeler kabarmaz, deforme olmaz, daha sonrasında ise cila ya da sistre gerektirmez.

Laminat Parke

Laminat Parke üzerindeki lekeler nasıl temizlenir?

Laminat parke üzerindeki inatçı lekelerin temizliği genel anlamda büyük bir sorun olarak karşılanmaktadır. Fakat doğru malzeme seçimi ve doğru uygulamayla bu sorun kolaylıkla giderilebilir. Parke üzerindeki lekelerin giderilmesi için aşındırıcı deterjan, yağ ve vernik içeren temizlik maddeleri kullanılmamalıdır. Ayrıca sert ve metal içerikli temizlik bezleri, tel benzeri sert maddeler laminat parkenizin deforme olmasını çabuklaştıracağından  kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Ahşap yüzey temizleyicisi gibi zarar verici bir içeriği olmayan temizlik maddesiyle, yumuşak dokulu bir bez yardımıyla sertçe ovalayarak laminat parke yüzeyindeki lekeler giderilebilir. Bu uygulamada dikkat edilmesi gereken nokta, lekenin kenarlarından başlayıp içe doğru temizleme işleminin gerçekleştirmesi olacaktır.

Laminat Parke

Laminat Parke hangi yönde döşenir?

Laminat Parke döşeme işleminin hangi yöne doğru yapılacağı dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

Laminat Parke döşeme yönü mekanın boyutuna göre değişiklik gösterir. Büyük metrekareli mekanlarda uzunluğa doğru paralel olarak döşenir. Küçük metrekareli mekanlarda ise ışığın geliş yönüne doğru dikey döşenir. Bu işlem genleşmeyi azaltmak için yapılır.

Laminat Parke

Laminat Parke döşenecek zemin nasıl olmalıdır?

Laminat Parke döşeme işleminde, uygulama yapılacak zeminin düz olması gerekir. Eğer zemin düz değil ise mutlaka düzeltilmelidir. Zemin düzeltme işleminde akıllı tesfiye şapları kullanılabilir. Bu şaplar kendiliğinden yayılarak zeminin düzelmesini sağlayacaktır.

Laminat Parke

Laminat Parke nasıl tamir edilir?

Laminat Parkeler masa, sandalye ayaklarının sürtmesi sonucu çizilmeler, suyla teması sonucu şişmeler gibi nedenlerden dolayı deforme olmuş olabilir. Bu gibi durumlarda neler yapılması gerekir?

Laminat Parkeleriniz çizilme sonucu zarar görmüş ise parke kalemleri çiziğin üzerini örtmenize yardımcı olacaktır. Çizikler derin ise macun kullanılarak bu çizikler kapatılabilir. Parkeden farklı renkte olma durumunda yine kalem aracılığıyla aynı renge getirilebilir.

Eğer Laminat Parkeleriniz suya maruz kalıp şişme yapmış ise bu durum daha profesyonel olarak yapılması gerekir. Sadece belirli bir parçası su temasından dolayı zarar görmüş ise o parça hemen değiştirebilirsiniz. Aksi halde diğer parçalar da nemden dolayı zarar görerek tüm zeminin şişme yapmasına yol açacaktır.

Laminat parkelerinizde kırılma, çatlama gibi durumlarda, klikli bir parke tipi seçtiyseniz zarar gören parçalara ulaşmanız kolay olacaktır. Klikleri kısımlardan hasar gören Lamine Parke parçasına/parçalarına ulaşarak yerlerine mağazalardan aldığınız yeni parçaları takabilirsiniz.

Laminat Parke

Laminat Parke nasıl cilalanır?

Laminat Parke Yer Döşemeleri bilindiğinin aksine cilalama işleminin yapılamadığı malzemelerdir. Çünkü Laminat Parkeler sıkıştırılmış talaş üzerine overlay kaplamalı malzemelerdir. Bu malzemenin kabul edebileceği bir cila türü yoktur. Ancak kaliteli yüzey temizleyicileriyle yumuşak dokulu temizlik bezleri (metal içerikli ve sert olmayan) yardımıyla parlak bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Laminat Parke

Laminat Parke temizliği nasıl yapılır?

Laminat Parke temizliği bilindiği gibi çok zor yapılabilen bir işlem değildir. Doğru ve kaliteli malzeme seçimiyle bu işlemi çok kolay yapabilirsiniz. Aşındırıcı deterjanları, vernik ve yağ içerikli malzemeleri kesinlikle kullanmamalısınız. Kullanacağınız bezin veya süngerin metal içerikli olmamasına, yumuşak dokulu ve kaliteli olmasına özen göstermeniz gerekir.

Laminat Parke temizliği yapılırken nemli bir bez yardımıyla iyice silinip hemen sonrasında kuru bir bez ile kurulanmalıdır. Aksi takdirde ıslak kalan yüzey nemden dolayı şişme yapabilir ve zarar görebilir.

Laminat Parke

Laminat Parke nasıl seçilir?

Parkeden anlamayan birisi için Laminat Parke seçmek çok zordur. Sadece bakarak parkenin kalitesini anlayabilmek neredeyse imkansızdır. Kaliteli Laminat Parke üzerindeki ambalajlarda 31. sınıf 12 yıl, 32. sınıf 15 yıl, 33. sınıf 20 yıl ve  35. sınıf 25 yıl garantili şeklinde sınıflandırmalar mevcuttur.

Laminat Parke seçerken bu sınıflandırmalara bakılmasında fayda vardır. Ayrıca E1, ISO ve TSE belgelerine de bakılarak ürünlerin kalitesi hakkında bilgi edinilebilir. Kaliteli bir Laminat Parkede üst tabaka verniksiz ve kaplamadır, alt tabaka ise MDF değil, HDF dir. Bu unsurlar göz önünde bulundurularak alışverişin tamamlanması daha faydalı olacaktır.

Laminat Parkenin oda içerisindeki ışığı alış yönü düşünülerek renk seçimi yapılmalı, mağaza ışıklandırmasına dikkat edilmeli, mümkün ise gün ışığında veya bu tip bir ışıklandırmada bakılmalıdır.

Laminat Parke

Laminat Parke Yer Döşemesi ne kadar sürer?

Laminat Parke Yer Döşemesi, uygulanacak olan mekanın metrekaresine göre değişiklik gösterir. Yaklaşık olarak 100-120 m2 lik bir alana 1 gün içerisinde Lamine Parke döşeme işlemi yapılabilir.

Laminat Parke
Toplam 4 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.1234